200 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA

Menü
Türkiye’nin Ünlü Yöresel Peynir Çeşitleri

Türkiye’nin Ünlü Yöresel Peynir Çeşitleri

Türkiye’nin Ünlü Yöresel Peynirleri Hangileridir?

Dünya üzerinde ülkelere ve milletlere ait çok fazla peynir çeşitleri bulunmaktadır. En çok peynir çeşitliliği bulunan ülke Fransa olarak bilinmektedir. 350 çeşitten fazla peynir olduğu bilinmekte olup bu peynirlerin 50’den fazlası tescillenerek koruma altına alınmıştır. Türkiye Fransa’dan sonra ikinci peynir zengini ülkedir.

Ülkemizde 200’den fazla yöresel peynir bulunmaktadır. Yöresel peynir çeşitleri kullanılan süte uygulanan yönteme içeriğine katılan maddelere mayalanma yöntemine olgunlaşma suresinde geçirilen süreye artı olarak yapılan işlemlere göre birbirlerinden ayrılmaktadır. Birbirlerinden ayrılan tüm peynirler şekilleri itibariyle birbirlerinden ayrılabiliyorken en büyük ayırt edici özellikleri lezzet, aroma, kıvan gibi özellikleridir.

Yöresel Peynirler

Ülkemiz yöresel peynirler bakımında oldukça zengin bir ürün yelpazesine sahiptir. Firmamız tüm yöresel ürün çeşitliliğini doğal kaliteli olarak sizlere sunmaktadır. Yöresel peynirlerden bazıları;

  • Çeçil peyniri, Kars ve Erzurum bölgesinde üretilmekte olan bir peynirler.
  • Küflü keçi peyniri, Ardahan yöresinde üretilmektedir.
  • Hellim peyniri, anavatanı Kıbrıs olarak bilinen bir peynir çeşididir.
  • İzmir tulum peyniri, İzmir’de hayvan derisinden yapılmış olan tulumlarda üretilen İzmir’e özgü bir peynir çeşididir.
  • Van otlu peynir, Van’da yaylalardan toplanan yöresel otlar ile bahar mevsiminde yapılarak yazın ve kışın tüketilen bir peynirdir.
  • Ezine peyniri, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde yapılan doğal ve çok kaliteli bir peynir türüdür.
  • Kars gravyeri, Kars’ın eskitilmiş kaşarlarından elde edilmekte olan muhteşem bir peynir olarak karşımıza çıkan bu peynir 10 ay mayalanma süresi ile meşhurdur.
  • Erzurum Civil peyniri, yağsız sütten elde edilmekte olan saçaklı ve lezzetli bir peynir türüdür.
  • Mihaliç peyniri, Bursa’nın bir ilçesi olan mihaliç ilçesinde üretilerek bu ismi hala gözenekli ve Keskin tada sahip olan bir peynirdir.
  • Çerkez peyniri, Kafkasya’dan ülkemize getirilmiş olan bir lezzettir. Salamura şeklinde ya da sepet ile yapılan farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Ankara Yöresel Peynir Satış Noktaları

Birbirinden eşsiz lezzetleri ile Türkiye’nin farklı yörelerine ait birçok peyniri bulabileceğiniz kaytanlar beyaz peynir fiyatları ve diğer ürünlerdeki uygun fiyatları ile firmamız internet üzerinden vereceğiniz siparişleri adresinize kargo ile ulaştırmaktadır. Ankara ve İstanbul adreslerine kısa sürede teslimatı ücretsiz olarak yapılmaktadır. Sizlerde sitemize üye olarak iletişim telefonlarımıza sahip olabilir dilediğiniz zaman adresinize seçmiş olduğunuz ürünleri ücretsiz olarak isteyebilirsiniz.

 

Ödeme

Whatsapp