200 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA

Menü
Ülkemizin Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizin Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizin Peynir Çeşitleri

Dünya genelinde peynir sofraların baş tacı olarak görülmektedir. Farklı tür hayvanları sütünden farklı teknikler kullanılarak ve farklı süreçlere tabi tutularak elde edilen peynirler kahvaltılarda böreklerde yemeklerde farklı forma ile sofralarımıza sunulmaktadır. Yöresel peynir çeşitleri dünya genelinde farklılık göstermekte olup üretildiği yöreye göre isimlendirilmektedir. Birçok çeşidi tescillenerek koruma altına alınmıştır.

Ülkemizde 193 adet peynir çeşidi bulunmaktadır. Ancak ülkemizdeki peynir çeşitliliğinin yalnızca 9 tanesi tescil edilerek koruma altına alınan binmiştir. Zaman içerisinde diğer peynirlerinde tanıtılarak tescillenmesi ve koruma altına alınması için çalışmalar sürdürülmektedir. Ülkemizde üretilmekte olan Nadir peynir türleri coğrafi işaret alarak kendini tanıtma şansına sahip olmaktadır. Yalnızca ülkemizin nadir yerlerinde üretilen peynirler de bulunmaktadır.

Türkiye genelinde kaşar peyniri Ezine peyniri tulum peyniri beyaz peynir otlu peynir küflü peynir gibi çeşitli peynir türleri bulunmaktadır. Bu peynir çeşitlerinden bazılarını;

  • Tulum peyniri
  • çömlek peyniri
  • Kaşar peyniri
  • Sepet peyniri
  • Bezde tulum peyniri
  • Çerkez peyniri
  • Örgü peyniri
  • Karın kaymağı peynire
  • Küflü peynir
  • Ezine peyniri

Olarak sıralanabilir. Yörelere göre yapılış tarzları ve içerisine eklenen bazı ek malzemeler ile peynirin olgunlaşmasına ayrılan süre peynirin kalitesini aromasını değiştirerek yapısında da sert ya da yumuşak olmasına sebep olmaktadır. Bu yönüyle örneğin tulum peyniri birçok farklı tulum kullanılarak farklı özelliklerle ve farklı bekleme süreci ile yöresel olarak çeşitlilik göstermektedir.

En Çok Hangi Peynir Ülkemizde Tüketilir?

Ülkemiz yöresel peynir çeşitleri bakımından oldukça zengin bir ürün yelpazesine sahiptir. Ülkemizde beyaz peynir fiyatları diğer peynir türlerine göre daha uygundur. Yanı sıra beyaz peynir kolaylıkla bulunur lezzeti aroması bakımından da herkes tarafından beğenilir. Bu nedenle ülkemizde en çok beyaz peynir tüketimi gerçekleştirilir.

Beyaz peyniri kaşar peynir lor peyniri Ezine peyniri takip etmektedir. Bunun yanı sıra yöresel olarak kendi lezetleri tercih edilmekte olup bölge bölge farklı peynir türleri tüketilmektedir. Trabzon Bölgesi’nde meşhur olan tel peynir yemeklerde de kullanıldığı için oldukça fazla tüketilmektedir. Diyarbakır'da da halk arasında birçok kişi tarafından yapıldığı için örgü peyniri çok fazla tüketilmektedir.

Hangi Peynir Çeşitlerini Tercih Etmeliyiz?

Ülkemizdeki peynir çeşitlerinden maksimum seviyede faydalanmak sağlık açısından önemlidir. Süt içerisindeki besinler sütten daha yoğun olduğu için aynı zamanda faydalı bakteri oluşumu sağlanarak daha zengin bir içerik tüketilmesi sağlanmaktadır. Doğal sağlıklı ve kaliteli olmak şartı ile yöresel peynir çeşitleri ya da ithal peynir çeşitleri herkes tarafından rahatlıkla tercih edilmelidir. İthal peynir çeşitleri de damak tadınıza göre tercih edilebilecek lezzetler arasındadır.

Ödeme

Whatsapp