200 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA

Menü
Yöresel Peynir Çeşitleri Farklı Bölgelerden 10 Peynir Çeşidi

Yöresel Peynir Çeşitleri Farklı Bölgelerden 10 Peynir Çeşidi

Yöresel Peynir Çeşitleri Farklı Bölgelerden 10 Peynir Çeşidi Hangileridir?

Dünya genelinde çeşitli tat arama ve yapısıyla karşımıza çıkan süt ürünlerinden birisi de peynirdir. Peynir sütün besin öğelerini koruyarak farklı formlarda ve farklı lezzetlerde insanlarının tüketimine sunulduğu bir üründür. Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinde kendilerine özgü yöresel peynir çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemiz bu yönüyle dünya genelinde peynir konusunda da öncüdür.

Ülkemizde sevilerek tüketilen birbirinden farklı lezzetlerde 200 yöresel peynir çeşidi ile tüm peynir sevenlerin damak lezzetine hitap edilmektedir. Bu lezzetler özel işlemler ile yöresel lezzetlere dönüşmektedir. Her bir çeşit farklı metotlar ile üretilerek kahvaltılarımız da başköşeyi almaya hak kazanmaktadır. Yöresel lezzetler doğallığının yanı sıra sağlığa sunduğu faydalarıyla da oldukça sevilmektedir.

Kahvaltıların Sultanı Efsane Yöresel Lezzetler

Yöresel peynir çeşitleri yalnızca ülkemizde 200’ün üzerindedir. Ülkemizdeki peynir çeşitlerinden bazıları

  • Van Oltu peyniri
  • Isli Çerkez peyniri
  • Kars gravyeri kaşar peyniri
  • Ezine peyniri
  • Divle Obruk peyniri
  • Antep peyniri
  • Konya küflü peynir
  • İzmir tulum peyniri
  • Mihaliç peyniri
  • Çeçil peyniri

Olarak sıralanabilir. Tabii ki bu peynirler ile ülkemizin peynir çeşitlerini sınırlandırmak mümkün değildir. Peynir çeşitlerinin haricinde yine yöresel olarak farklı peynir türleri de bulunmaktadır.

Yöresel Peynir Çeşitleri Satın Al

Van otlu peynir; genellikle koyun sütünden yapılmakta olan otlu peynir keçi veya inek sütünden de hazırlanabilmektedir. Doğu bölgesinde sıklıkla hazırlanmakta olan bu peynir yöresel bazı otların karıştırılarak farklı bir tat ve aroma kazandırılmasıyla oluşturulur.

Kars gravyeri; oldukça yoğun bir lezzet içeren bu peynir tam yağlı sütten üretilmektedir. Hayvancılık sektöründe öncü olan Kars bu peyniri başkentliler.

İsli Çerkez peyniri; Çerkez aileler tarafından Kafkasya’dan ülkemize getirilmiş olan mükemmel bir lezzete ona bu peynir inek veya koyun sütünden yapılmaktadır. Odun ateşinin biraz üstünde yapılması nedeniyle dışı istenerek farklı bir lezzet kazanmaktadır.

Ezine peyniri; en lezzetli peynir türlerinden biri olan Ezine peyniri Çanakkale Ayvacık yöresine ait bir peynirdir. Beyaz peynire göre biraz sarı ve sert yapıda olması nedeniyle böreklerde ve yemeklerde çokça tercih edilmektedir.

Divle peyniri; Karaman’a ait olan peynir dünyanın en kaliteli peyniridir. Zorlu üretim koşulları nedeniyle oldukça zor temin edilmektedir. 4 5 ay gibi toprak içerisinde ya da obrukta bekletilerek yapılan bu peynir dünyanın başka bir yerinde üretilmemektedir.

Antep peyniri; ilkbaharda üretilip diğer ilkbahara kadar tüketilmek üzere salamura kurulan bir peynirdir. Birçok yemekte böreklerde helva yapımında veya tatlı yapımında kullanılan mükemmel bir tada ve aromaya sahiptir.

Konya küflü peynir; koyun sütünden yapılan yağlı bir peynir türüdür. Doğru yöntemler kullanılarak küflenmesi sağlanır ve farklı bir tadı ile dünyaya ismini duyurmaktadır.

İzmir tulum peyniri; koyun ve inek sütünden üretilmekte olan peynirin aslı Bergama tulum peyniridir. Aslen koyun tulumlarında yapılan bu peynir farklı bölgelerde tenekelerde de yapılmaktadır.

Mihaliç peyniri; Bursa Karacabey’de yapılmakta olan yağlı ve tuzlu bir peynirdir. Yemeklerde böreklerde kullanılabileceği gibi kızartma yapılarak da tüketilmesi mümkündür. Özellikle fosfor açılmasından oldukça zengindir Bu nedenle hamile kadınlara önerilmektedir.

Çeçil peyniri; Erzurum Kars Iğdır gibi illerimizde üretilen ip halinde farklı bir peynir türüdür.

Beyaz peynir fiyatları ve diğer peynir fiyatları piyasanın altındadır. İthal peynir çeşitleri ile de dilediğiniz peynir türü ne kaytanlar peynircilik.com adresinde ulaşabilirsiniz.

Ödeme

Whatsapp